Blisko Małej Wenecji
Blisko Nas
Atrakcje w sercu Drawskiego Parku Krajobrazowego.
Dzięki położeniu w tak pięknym miejscu jak Drawski Park Krajobrazowy, w naszym otoczeniu Małej Wenecji dostępnych jest wiele ciekawych atrakcji.
Wierzymy, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Rezerwat "Zielone Bagna" (1km)
Rezerwat przyrody "Zielone Bagna" znajduje się w północnej części Pojezierza Drawskiego, ok. 3,5 km na północ od wsi Nowe Worowo i ok. 20 km na północny-wschód od Złocieńca. Do rezerwatu można dojechać drogą powiatową ze Złocieńca przez Cieszyno, Nowe Worowo i dalej w kierunku wsi Smołdzięcino. Rezerwat leży w połowie drogi pomiędzy Nowym Worowem, a Smołdzięcinem, po prawej stronie tuż przy samej drodze.
Rezerwat przyrody "Zielone Bagna" został utworzony w 1996 roku w celu ochrony cennych przyrodniczo zbiorowisk roślinności bagiennej i torfowiskowej. Rezerwat jest stosunkowo duży i zajmuje powierzchnię 55,38 ha. Z tej powierzchni główną część zajmuje torfowisko wysokie (pow. 44 ha), które w przeszłości było intensywnie eksploatowane, a ślady wydobycia torfu widoczne są do dnia dzisiejszego. Torfowisko jest słabo porośnięte drzewostanem. Dominują tu zarośla brzozowe i wierzbowe z niewielką ilością sosny, osiki i olszy czarnej. Największą wartością rezerwatu jest flora. Udokumentowano tu występowanie prawie 200 gatunków roślin naczyniowych. Są to zarówno gatunki pospolite jak i bardzo rzadkie, sporadycznie występujące w Polsce i podlegające ścisłej ochronie (widłak torfowy, widłak jałowcowaty, rosiczki (długolistna, pośrednia i okrągłolistna), kruszyna pospolita, bagno zwyczajne i kalina koralowa). Flora rezerwatu wyróżnia się także bogactwem mchów, których stwierdzono tutaj aż 72 gatunki. Charakterystyczną cechą rezerwatu "Zielone Bagna" jest to, że praktycznie nie występują tu gatunki obce, sztucznie wprowadzane przez człowieka.
Jezioro Kłokowskie (2,5km)
Powierzchnia jeziora wynosi około 24,3 ha.
Lustro wody jeziora znajduje się na wysokości 154,5 m n.p.m. Przez jezioro przepływa struga Wogra, która wpada od zachodniego brzegu, a wypływa od wschodniego.
Jezioro Kłokowskie znajduje się w Drawskim Parku Krajobrazowym oraz w obszarze specjalnej ochrony ptaków Ostoja Drawska. Nazwę Jezioro Kłokowskie wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Klockow See.
Przy północnej części jeziora znajduje się Wiatraczna Góra o wysokości 203,1 m n.p.m. Ok. 0,4 km na północny zachód od jeziora leży osada Kłokowo.
Kłokowo to niewielka osada. We wsi dawniej istniało założenie dworsko-parkowe. Niestety dwór nie przetrwał do czasów dzisiejszych. Pozostał jedynie park dworski założony w I połowie XIX w. w stylu krajobrazowym. Jego powierzchnia wynosi 2,5 ha, w tym staw o wielkości 0,10 ha. Drzewostan parku tworzą gatunki rodzime: dęby, graby, klony, buki, kasztanowce, buki odmiany purpurowej, świerki i choina kanadyjska. Na granicy dawnego dziedzińca i parku rośnie okazały dąb o obwodzie pnia 420cm. Częścią parku jest głęboki jar o stromych zboczach porośnięty bukami. W odległości około 0,4 km od osady znajduje się Jezioro Kłokowskie.
Wieża obserwacyjna (2,5km) - WOLA GÓRA 219m.n.p.m.
Wola Góra jest wzgórzem, położonym na terenie Nadleśnictwa Połczyn, leśnictwo Smołdzięcino, 14 km na południe od Połczyna Zdroju, 1,5 km na północny – zachód od wsi Czarnkowie, powiat świdwiński, gmina Połczyn –Zdrój.
Wola Góra jest jednym z największych wzniesień województwa zachodniopomorskiego, o wysokości 219,2 m n.p.m. Na szczycie góry znajduje się przeciwpożarowa wieża obserwacyjna, należąca do Nadleśnictwa Połczyn-Zdrój. Wieża jest wysoka na 48m, po uzyskaniu zgody na wejście na nią, pozostaje zatem do dyspozycji widok z wysokości ponad 260 m n.p.m., który rozpościera się na teren Drawskiego Parku Krajobrazowego, obszar specjalnej ochrony ptaków „Ostoja Drawska” oraz teren krajobrazu chronionego „Pojezierze Drawskie”. Zwiedzający zanim wejdą na taras widokowy wieży, muszą pokonać 217 stopni.
Wieża została wybudowana stosunkowo niedawno, bo w latach 2004 -2005 w celu monitorowania zagrożenia pożarowego okolicznych lasów. Wejście na wieżę jest możliwe w okresie połowa marca – połowa października bezpłatnie, po uprzednim kontakcie z Nadleśnictwem Połczyn (tel. 94 366 22 30). Na platformie widokowej można przebywać maksymalnie 20 minut i nie więcej, jak w 9 osób. Ten czas jednak wystarcza, by napawać się spektakularnymi widokami na jeziora Drawskie i Klokowo, okoliczne lasy, a przy dobrej przejrzystości powietrza – nawet na Połczyn Zdrój, Koszalin lub Morze Bałtyckie (oddalone o 60 km).
Dolina Pięciu Jezior (10km)
Dolina Pięciu Jezior to rezerwat krajobrazowy położony w Drawskim Parku Krajobrazowym ok. 8 km. na płd-wsch. od miejscowości Połczyn-Zdrój. Wzdłuż potężnej rynny polodowcowej ulokowało się pięć urokliwych jezior: Krzywe, Okrągłe, Długie, Głębokie i Małe. Jest to zdecydowanie najbardziej malowniczy i cenny przyrodniczo obszar. Cecha charakterystyczną doliny są strome zbocza, porozrywane przepastnymi jarami i krętymi wąwozami, piętrzące się na wysokość 80 m w stosunku do dna ranny. Dnem doliny, miedzy jeziorami, wije się droga wojewódzka 163 (z Połczyna do Czaplinka), zwana również Szosą Stu zakrętów. Jednak malownicze walory tego obszaru najlepiej podziwiać w trakcie wycieczki rowerowej. W tym celu warto skorzystać z gęstej sieci szlaków turystycznych przebiegających przez tę okolicę.
Kosciół rotundowy w Gawrońcu (10km)
Wzniesiony w pierwszej połowie XIX w., późnoklasycystyczny kościół należy do nietypowych, a zarazem najbardziej oryginalnych świątyń wiejskich na Pomorzu Zachodnim, jest bowiem jedynym w regionie kościołem wiejskim w formie rotundy. Usytuowany na wzgórzu stanowi dominantę architektoniczna wsi. Pod obecnym kościołem zachowała się krypta z sarkofagami rodziny von Borke.
Kąpielisko "Gęsia Łączka"- J. Siecino, Cieszyno (13km)
Kąpielisko "Gęsia Łączka" w Cieszynie nad jeziorem Siecino to jeden z najładniejszych obiektów tego typu na Pojezierzu Drawskim. Jest pięknie położone na skraju wsi, przestronne, doskonale wyposażone i bezpieczne. Kąpielisko znajduje się w zarządzie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Złocieńcu. Gęsia Łączka to nie tylko kąpielisko. Znajduje się tu także zadbana plaża i pole namiotowe. Cały teren jest ogrodzony, a przy wjeździe znajduje się przestronny, utwardzony parking. W miejscu wyznaczonym do kąpieli zamontowany jest duży, pływający pomost rekreacyjny z drabinkami ułatwiającymi wejście i wyjście z wody. Wyznaczone są również strefy dla umiejących i nieumiejących pływać oraz strefa dla małych dzieci. Ponadto w obrębie obiektu znajdują się: prysznice, toalety, dwa boiska do piłki siatkowej, boisko do badmintona, mini golf, plac zabaw dla dzieci i wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaki, rowery wodne).
Przy kąpielisku funkcjonuje także punkt małej gastronomii. W sezonie wakacyjnym, w godzinach 10:00-18:00 kąpielisko jest strzeżone przez wykwalifikowanych ratowników WOPR.
Bieszczady Północy "Wilcze Jary" (12km)
Wilcze Jary to umowna nazwa obszaru na południe od Połczyna Zdroju, których cecha charakterystyczną jest unikatowy w tej części Polski krajobraz. Teren ten składa się z głębokich jarów wyrzeźbionych przez liczne strumienie, będące dopływami rzeki Wogry. Strome zbocza, których różnica wysokości przekracza niekiedy 50 metrów, są w większości porośnięte buczyną pomorską. Wędrując wśród tych krajobrazów trudno oprzeć się wrażeniu, że jest się na terenie pogórza typowego dla południa Polski, gdzie licznie występuje buczyna karpacka. Nic dziwnego, że turyści i kuracjusze często określają ten obszar "Bieszczady Północy". Do Wilczych Jarów najlepiej dojść wędrując czarnym szlakiem pieszym.
Spływy kajakowe z Rzepowa (14km)
Polecamy spływ kajakowy rzeką Drawą, gdyż należy zaliczyć do najpiękniejszych szlaków kajakowych nie tylko Polski ale i całej Europy. Niewątpliwie jest to najszybsza i najbardziej emocjonująca rzeka nizinna Polski.
Tak duża atrakcyjność szlaku wynika z czystości wody, urozmaiconej rzeźby terenu, a także z występowania unikalnych kompleksów leśnych. Bezsprzecznie najpiękniejszy odcinek rzeki biegnie przez Puszczę Drawską na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego. Rzeka płynie tu doliną wcinającą się głęboko w wysokie i strome brzegi porośnięte wspaniałymi lasami. Szlak Drawy nazywany jest też szlakiem papieskim- w latach swej młodości wielokrotnie pokonywał go Jan Paweł II.
informacje ogólne, rachunki, współpraca - biuro@wypozyczalniakajakow.pl
porady i pytania dotyczące tras spływów - info@wypozyczalniakajakow.pl
Telefon kontaktowy tel. 723 133 241
Polecamy pyszną rybę w Rzepowie
W celu zamówienie i dostępności proszę dzwonić - tel. 723 133 241
Szlaki Turystyczne
Okolice Połczyna-Zdroju należą do najpiękniejszych terenów w naszym kraju – w folderach reklamowych różnych regionów nie brakuje podobnych zapewnień, dlatego o prawdziwości tego stwierdzenia niech zaświadczą fakty i liczby.
Blisko połowa gminy Połczyn-Zdrój leży na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego lub w jego otulinie, ponadto około 2/3 powierzchni gminy jest wpisane do programu Natura 2000. Są to: Obszar Siedliskowy „Dorzecze Parsęty” i Obszar Ptasi „Ostoja Drawska”. Przez gminę przepływa 7 rzek, a trzy z nich biorą tu swoje źródła. Na terenie gminy znajdują się jeden ścisły rezerwat przyrody, 3 obszary chronionego krajobrazu, 8 zespołów przyrodniczo- krajobrazowych, 51 pomników przyrody, a 75 występujących tu gatunków roślin i zwierząt znajduje się pod ochroną.
O walorach przyrodniczych i krajobrazowych najlepiej przekonać się wędrując pieszymi szlakami turystycznymi, bądź przemierzając okolicę na rowerze. Przez teren gminy przebiega gęsta sieć szlaków pieszych i rowerowych, ale z myślą o rowerzystach i piechurach przebywających w Połczynie-Zdroju polecamy trzy z nich. Są to szlaki, które stanowią pętlę z początkiem i końcem w Połczynie Zdroju, przez co są idealną propozycją na całodniową wycieczkę.